Wiadomości

Powrót do szkół a epidemia Covid-19

Na początku września dzieci mają powrócić do przedszkoli oraz szkół, jednakże dalej zwątpienie budzi pandemia Covid-19, z którą zwalczamy od samego początku roku. Pewnie to, że w marcu uczniowie przeszli na domowe nauczanie, było jednym z powodów, dzięki którym daliśmy radę wstrzymać w naszym kraju gwałtowny przebieg choroby. Jednak czy epidemia w tej chwili wydaje się być już tak zrównoważona, aby przyzwolić dzieciom na uczęszczanie na zajęcia i pootwierać przedszkola, szkoły czy żłobki?

Dwie strony medalu

Nie możemy dać łatwej odpowiedzi, co okaże się najodpowiedniejsze - puszczenie dzieci do szkół, czy przymus kontynuowania nauczania w domach. Przykładowo osoby, które mają wątpliwości oraz naukowcy twierdzą, iż to akurat dzieci prosto przenoszą jakiekolwiek bakterie oraz wirusy, a budynki oświatowe okazują się być dobrym siedliskiem infekcji. Taka wizja jest świetnie znany każdemu z nas - na zajęcia stawi się pojedyncze chore dziecko a w następnym momencie w chorobę wpada znacznie więcej dzieci.

Z drugiej strony Sanepid wprowadził masę zasad, do których muszą się zaadaptować szkoły, żeby mieć szansę przyjąć swoich podopiecznych na nowo. Aczkolwiek czy możemy czuć się pewni, że najmłodsi podopieczni będą umiały ich przestrzegać? Czy może okazać się to idealnym scenariuszem, żeby ogromna liczba dzieci się znajdowała w jednej salce? Epidemiolodzy dochodzą do wniosku, iż niespecjalnie.

Przez lekcje internetowe skarżą się niekiedy opiekunowie a także uczniowie. Najmocniej dotknęło to maturzystów, którzy upierają się, że przez jakiś czas internetowej nauki mogą być nie za dobrze przyuczeni do matur (chociaż w 2020 roku matura nie przebiegła jakoś tragicznie). Istotne było jednakże to, że nie wszyscy uczniowie mogą mieć komputer i Internet. W rodzinach, w których się urodziło wiele dzieci jest tak, że w mieszkaniu znajduje się wyłącznie jeden komputer. Opiekunowie mają z tego powodu problem przy zapewnianiu swoim maluchom elekcji w tej samej chwili.

Społeczne relacje okazują się być także istotne. Szkoła stanowi istotny czynnik w psychologicznym rozwoju dzieci. Dzięki placówkom oświatowym możemy nauczyć się funkcjonowania z ludźmi w społeczeństwie a także umiemy zawierać bliskie relacje. Oczywiście w aktualnej chwili sprawy życia społecznego mogą być najmniej ważne, a najmocniej ważne będzie dobre samopoczucie dzieci, ich opiekunów i nauczycieli.

Wiele zależeć będzie od samych dzieci oraz szkolnej kadry

Szerzenie się choroby zależeć będzie tak naprawdę od kwestii, czy dzieci będą przestrzegały przepisów narzuconych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz czy pedagodzy są mogli to wykorzystywanie reguł pilnować. Niejedni dochodzą do wniosku, iż zaproszenie dzieci do budynków oświatowych da nam gwałtowny rozwój koronawirusa, zatem w efekcie oświatowe placówki zostaną niedostępne za miesiąc czy dwa. Należy obserwować na bieżąco informacje, gdyż w pierwszym tygodniu nadchodzącego miesiąca jeszcze sporo może się zmienić.

Zostaw komentarz