Nadchodzą prezydenckie wybory w Stanach Zjednoczonych

W bieżącym roku USA zagłosuje na przyszłego reprezentanta państwa. Aktualnie ten urząd pełni Donald Trump i jak najbardziej ubiega się on o kolejną kadencję. Jednakże konkurenci również się starają i pięćdziesiąt dni przed głosowaniem mamy szansę zapoznania się z publiczną opinią. W jaki sposób wyglądają? Szanse którego kandydata będą najlepiej rokujące? W opozycji z 2016 rokiem, największy rywal Trumpa ma zdecydowanie wyższą przewagę.

Pretendent partii Demokratów, Joe Biden, posiada ponad 7% przewagi nad aktualnym prezydentem Stanów. sztab Trumpa nie rozpacza i nie twierdzi, aby bieżące sondy przedstawiały przyszły rezultat wyborów. Podczas ostatniego głosowania sytuacja prezentowała się nawet podobnie - była sekretarz stanu w zeszłych wyborach również wyszła na prowadzenie, jednakże jej wyższość nie okazała się aż tak duża. Było to zaledwie 2,3%. Mimo iż Hillary Clinton posiadała przewagę i uzyskała więcej głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę całe USA, została pokonana w starciu z aktualnym prezydentem.

Ciekawe jest to, że w Stanach nie decyduje o wyniku większość indywidualnych głosów. Przesądzający się okazuje głos elektorów - we wszystkich stanach jest określona ich ilość i uzależniona jest ona od mieszkańców w danym stanie. Kilka stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona - walczy ze sobą przede wszystkim.

W każdym wskazanym stanie sytuacja wygląda inaczej. W niektórych stanach wygrywa Trump, gdzie indziej rywal Trumpa. Sytuacja więc nie będzie jednoznaczna. Wiele jak najbardziej zależy od panujących postaw w konkretnej części Ameryki - czasem mieszkańcy reprezentują postawy ogólnie republikańskie, a niekiedy okazują się to demokratyczne poglądy. Jednakże chociażby w częściach Stanów Zjednoczonych przede wszystkim o poglądach republikańskich w ostatnim czasie miały miejsce wielkie modyfikacje. Wiele jest zasługą nowych, młodych mieszkańców, którzy prezentują dosyć liberalne poglądy, a decydują się przeprowadzić przez tanie mieszkania. Tego typu podpisy być może będą miały duży wpływ na powołanie nową głowę kraju.

A jakim sposobem się odbędzie oddawanie głosów w okresie pandemii? Przez epidemię głosowanie potrwa trochę dłużej, albowiem zaczną się dokładnie za chwilę. Spora liczba mieszkańców USA ma zamiar oddawać swój głos metodą korespondencyjną.

Wystarczy więc poczekać na dalszy rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę zeszłe wybory, nic nie jest 100% pewne i kierowanie się publicznymi opiniami może być błędne.

Zostaw komentarz