Konfrontacja ze szkodliwymi oparami

Zaledwie parę dni temu był Dzień Czystego Powietrza.Z tej właśnie przyczyny powinno się nabrać trochę refleksji dotyczących dość dużego problemu, który daje o sobie znać na terenie całej Polski. Mowa tu oczywiście o smogu, który z pewnością może być dla całej cywilizacji naprawdę bez granic katastrofalny. Toksyny, którymi oddychamy w sumie każdego jednego dnia, niewątpliwie mają do czynienia z przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. Jak wiadomo warto nieprzerwanie uświadamiać czym jest zatrucie powietrza bądź też jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza w kilku programach telewizyjnych został poruszony ten właśnie temat. Warto w głównej mierze wiedzieć, że dzisiaj w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim powrócił również problem smogu. Metodą na zapobieganie degradacji powietrza jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zaznaczył także, że połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy my sami w domach. Uznał, że jeżeli nie zlikwidujemy kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


W dodatku, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem podpiął się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wspomnianą spółkę energia, za mniej więcej 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak rozgłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Pamiętajmy więc o tym, że kłopot ze smogiem i z SARS-CoV-2 możemy ze sobą bezspornie połączyć. Pandemia koronawirusa miała swój początek w obszarach o niezwykle wysokiej degradacji środowiska, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


Jeśli chodzi o smog niewątliwie należy również wiedzieć, co w zasadzie jest podstawową tego przyczyną. Otóż jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu bez liku destrukcyjnych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych właściwości jest niepojęcie ważna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz